Volné pozice

Mise v Japonsku byla úspěšná

08. 08. 2023

Zástupci českého baseballu absolvovali v minulém týdnu návrat do Japonska, kde zanechali výraznou českou stopu po úspěšném březnovém World Baseball Classic. Na největším baseballovém turnaji světa se Češi představili poprvé v historii a získali si díky respektu a přístupu ke hře srdce japonských fanoušků. Na základě tohoto úspěchu obdrželi tři zástupci mužské reprezentace pozvánku se do Japonska vrátit a vyjednávat o spolupráci mezi japonských a českým baseballem. „Chceme se učit od té nejlepší baseballové země světa a díky tomu posunout baseball v Česku“, okomentoval návštěvu zástupce České baseballové asociace Lukáš Ercoli.

Pozvánka přišla od týmu profesionální japonské ligy Chiba Lotte Marines, který chce navázat s českým baseballem tříletou spolupráci. Manažer mužské reprezentace nadhodil slavnostní nadhoz před téměř vyprodaným 30tisícovým stadionem a stal se tak prvním Čechem, který měl tuto příležitost. „Házet slavností nadhoz před zápasem jedné z nejlepších baseballových lig světa je velká čest a moc si toho vážím,“ řekl k tomuto historickému momentu Pavel Chadim. Ten se také setkal s manažerem japonské reprezentace Hideki Kuriyamou, který dovedl japonské samuraje k vítězství na WBC. „Chtěl jsem panu Kuriyamovi osobně pogratulovat k vítězství a vyjádřit mu obdiv za jeho přístup a způsob jakým tým vede. Nabídl jsem mu roli ambasadora česko-japonské spolupráce,“ řekl k setkání Chadim a dodal: „Slíbil mi, že odpověď dostanu během jeho zářijové návštěvy Česka, kdy by chtěl poděkovat českému národnímu týmu, který na něj udělal obrovský dojem.“

Podporujeme Marines

Česká delegace se po celou dobu těšila velkému zájmu místních médií. Na tiskovou konferenci dorazilo přes 40 novinářů, setkání reprezentačních manažerů natáčel štáb Asahi TV, jedné z největších japonských televizí. Baseballoví fanoušci si pak užívali přítomnost Martina Mužíka, autora slavného homerunu z utkání s Čínou. „Něco takové jsem ještě nezažil. Šel jsem před stadionem v českém dresu a udělal se kolem mě obrovský hlouček lidí. Hodinu a půl jsem se fotil a věnoval se fanouškům. Moc si vážíme jejich obrovského zájmu o český baseball,“ řekl zkušený český reprezentant.

Přiblížit český baseball a jeho zatím největší mezinárodní úspěch by jim měla také připravovaná kniha, na které pracuje sportovní novinář Martin Hašek. Ten byl na WBC osobně přítomen a mohl tak posbírat všechny příběhy, které se na turnaji odehrály. Posledním dílem skládačky v roce 2023 pak bude domácí Eurobaseball, na kterém chce český tým bojovat o premiérovou evropskou medaili. Přímo v Japonsku pak proběhla jednání o překladu knihy, jež by měla v ČR vyjít před Vánoci. „Rádi bychom, aby v Japonsku kniha vyšla 11. března 2024, tedy přesně rok po utkání Česko vs. Japonsko na WBC,“ doplnil Mužík.

Podporujeme Marines

Delegace také navštívila vedení společnosti Panasonic HVAC, která je jedním z hlavních partnerů česko-japonské spolupráce. „Společnost má továrnu v Plzni, se kterou má velké plány. Japonsko je druhým největším zahraničním investorem v ČR a do roku 2030 chce společnost Panasonic investovat v České republice stovky milionů euro. Jak firma Panasonic, tak český baseball mají před sebou velké výzvy a cíle a vidíme zde velkou příležitost si v jejich naplnění pomoci, jak už v Japonsku, tak v České republice,“ okomentoval toto spojení zástupce ČBA Lukáš Ercoli.

Děkujeme partnerům této spolupráce, společnosti Koyowa Holdings, Českému centru v Tokiu, agenturám Czech Invest a Czech Tourism. Věříme, že český národní tým odehraje v roce 2024 v Japonsku několik utkání. A věříme také, že spolupráce s japonským baseballem pomůže posouvat český baseball dopředu.